News 09.01.2019

Zyskaj dzięki Patronite

Życie artystów w Polsce nie jest usłane różami. Niestety, duża część ich przedsięwzięć w przestrzeni publicznej pochłania znaczne środki finansowe. Wielu realizuje zadania cykliczne, jak prowadzenie kanałów w mediach społecznościowych, codzienne dostarczanie widzom ciekawych treści lub organizowanie eventów.

W trosce o twórców

To w naszym kraju coraz większa, choć w dużej mierze nieformalna i dość rozbita grupa pasjonatów, którzy chcą tworzyć nie tylko z korzyścią dla siebie, ale przede wszystkim dla szerokiego audytorium. Nie brakuje im determinacji, pomysłów i zaangażowania. W większości przypadków jednak wartością niezbędną są pieniądze. To właśnie te idee przyświecały autorom portalu Patronite.pl, który z założenia ma pomagać niezależnym polskim twórcom.

W pełni transparentnie

Platforma oparta jest na kilku podstawowych zasadach. Jedną z głównych jest transparentność, co oznacza, że każdy użytkownik witryny może w dowolnej chwili sprawdzić wysokość wsparcia i liczbę wpłat dla konkretnego twórcy. Portal ma za zadanie nie tylko pomagać finansowo, ale także budować pewnego rodzaju więź emocjonalną pomiędzy patronami a artystami. To tak naprawdę platforma wymiany wielu świetnych inicjatyw. Można tam spotkać bowiem nie tylko twórców internetowych, ale również malarzy, muzyków czy filmowców angażujących się na co dzień w duże i często bardzo niszowe projekty.

Jak działa Patronite?

Model funkcjonowania platformy oparty jest na zasadzie subskrypcji. Zaangażowani odbiorcy mogą w każdej chwili wesprzeć danego użytkownika dowolną kwotą. Zadaniem twórców jest natomiast przekonanie ich do tego za pomocą opisu swojej idei, prezentacji założeń realizowanego dzięki pomocy fanów projektu. Najczęściej służą do tego różnego rodzaju formy audiowizualne czy też odnośniki do innych przedsięwzięć, w których brał udział twórca.

Co w zamian?

Artyści odwdzięczają się za okazane wsparcie we wszelaki sposób. Wszystko zależy od charakteru ich pracy. Z uwagi na to, że finansowanie odbywa się tak naprawdę bez przerwy, przez cały miesiąc, osoby które wpłaciły dowolną kwotę otrzymują między innymi dostęp do przedpremierowych nagrań. Dla niektórych artyści przygotowują specjalne prezenty, jeszcze inni twórcy organizują dla swoich patronów spotkania okolicznościowe. Wszystko to polega na budowaniu trwałej, opartej na wzajemnym zaufaniu i jak najdłuższej relacji. Niewielu jest bowiem twórców, którzy na Patronite.pl poszukują jednorazowego wsparcia. Dla obu stron to świetna zabawa. Patroni mają dzięki niej poczucie, że przyczyniają się do powstawania czegoś dużego, a artyści mogą spełniać swoje marzenia.

Stałe dofinansowanie

Najważniejsze w całej idei Patronite jest obustronne zaangażowanie. Twórcy platformy wyszli z założenia, że jeśli artyści otrzymają gwarancję stałego wsparcia finansowego, w Polsce powstawać będzie coraz więcej inspirujących projektów. I w istocie tak się dzieje. Patronite w ciągu pierwszych kilku lat istnienia zebrał mocną reprezentację. Można tam znaleźć co prawda w większości niszowych artystów, fotografów, piosenkarzy i wielu innych, ale są także znane twarze portalu youtube.

Rekordowe wsparcie

O tym, że Patronite może pomóc w realizacji marzeń przekonał się jeden z najbardziej znanych youtuberów, Krzysztof Gonciarz. To właśnie dzięki niemu o platformie dowiedziało się wiele osób. Gonciarz promował ją w mediach społecznościowych, a jego relacja z fanami i pomoc finansowa otrzymana od patronów stała się tematem wielu wywiadów. Twórca początkowo otrzymywał miesięcznie wpłaty rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Patroni uiszczali je, ponieważ cenili jego filmy i chcieli, aby kręcił ich więcej. Sam Krzysztof Gonciarz zapewniał, że dzięki Patronite.pl będzie mógł zaangażować się w nie jeszcze bardziej, czego efektem było wiele niezwykle oryginalnych produkcji zagranicznych. Patroni dofinansowywali także jego działalność vlogową. W zamian Gonciarz organizował spotkania z fanami, przekazywał wspierającym bonusowe treści wideo, a w ostatnim czasie telefonował nawet do niektórych z podziękowaniem za wpłaty.

Czy warto być patronem?

Wysokość wsparcia uzależniona jest oczywiście od możliwości finansowych patrona. Z danych dostępnych na Patronite wynika, że większość wspierających wpłaca niewielkie kwoty. Robią to jednak na tyle regularnie, że twórcy mogą liczyć na cykliczne przelewy. Po raz kolejny okazuje się, jak wielką siłę ma społeczność. Z pozoru niewielka pomoc jednostek, w grupie urasta do wielkiej rangi. Czy poza Patronite powstanie więcej tego typu platform? Z pewnością tak, czas pokaże jednak, w jakim kierunku pójdą twórcy.

 

Artykuł przygotowany przez ekspertów https://pozyczkowy-portal.pl/