Nauka 18.07.2014

ZA ILE WYNAJEM W STOLICY?

Jeśli od przyszłego roku akademickiego zaczynasz studia na UW, UKSW, SGH czy PW, a zatem na jednej z uczelni warszawskich, warto już teraz rozejrzeć się za lokum na okres nauki. 

 

W okolicy sierpnia i września ruch na rynku najmu jest przeważnie największy. Jeśli wolimy uniknąć związanego z nim zamieszania i szukania kwatery na ostatnią chwilę, przyjrzyjmy się aktualnym ofertom. Według najnowszych danych zebranych przez portal nieruchomości Morizon.pl za miesiąc w warszawskim M trzeba zapłacić średnio 3636 zł. Niejednego studenta stawka ta może przyprawić o ból głowy, pocieszmy się jednak, że koszty najmu najtańszych lokali są o wiele mniejsze, a jeszcze więcej zaoszczędzimy, decydując się na współdzielenie mieszkania z innymi studentami.

 

Warszawskie lokale, których właściciele chcą najmniej pieniędzy, najczęściej znajdują się na obrzeżach miasta, w takich dzielnicach jak Wawer czy Białołęka. Skromne kawalerki można wynająć za minimum 900 zł, podczas gdy jeszcze w czerwcu stawki zaczynały się od około 1000 zł. W lipcu, gdy większość osób myśli o planach wakacyjnych i nie interesuje się sprawami wynajmu, niektórzy właściciele próbują zachęcić do swojej oferty, proponując nieco niższe ceny.

 

Na stołeczne mieszkanie dwupokojowe należy przeznaczyć zazwyczaj minimum 1000-1100 zł. Jeśli więc wynajmiemy takie lokum wraz z inną osobą, zapłacimy mniej więcej 500-550 zł, a zatem sporo mniej niż w przypadku najtańszych kawalerek. W przypadku lokalu trzypokojowego wydamy minimum 1300-1400 zł. Pamiętajmy, że podane w ofertach stawki nie zawierają opłat za media, a bardzo często także czynszu administracyjnego.