Kultura 06.06.2017

Wakacyjny Kalendarz Festiwalowy

Każdy, kto wybierze się po raz pierwszy na festiwal, chętnie wraca na imprezę za rok. Niezależnie od tego, czy to wydarzenie muzyczne, filmowe, związane ze sztuką czy literaturą, jedno jest pewne – festiwale mają wyjątkowy klimat. Podczas cyklicznych imprez możemy  nie tylko zobaczyć ulubionych artystów z całego świata, lecz także poznać ciekawych ludzi, skorzystać z atrakcji turystycznych miast i przeżyć niezapomniane wakacje.

 

Prezentujemy 7 powodów, dla których warto pojechać na wakacyjny festiwal.
 

1. Zobaczysz idoli z całego świata
 

Organizatorzy festiwali dbają o to, aby każdego roku na scenie pojawiły się legendarne gwiazdy, wykonawcy, którzy nigdy jeszcze nie występowali w Polsce lub artyści, których zna nie tylko młode, lecz także starsze pokolenie. Często okazuje się, że festiwal to jedyna szansa, kiedy możemy zobaczyć na scenie legendy. Co więcej, podczas festiwalu możemy zobaczyć nawet kilku ulubionych wykonawców. Festiwale na kilka tygodni przed startem ogłaszają program, headlinerów i pozostałych artystów.

 

2. Zwiedzisz miasto, którego jeszcze nie znasz

 

Kilkudniowy festiwal to doskonała okazja, aby poznać miasto, w którym odbywa się impreza. Festiwalowicze chętnie odwiedzają muzea, poznają atrakcyjne dzielnice, wędrują historycznymi szlakami i przesiadują w modnych miejscach. Festiwale ożywiają miasta, których modną stronę możemy poznać przy takich imprez.

 

3. Poznasz ludzi, którzy dzielą Twoje pasje i gust

 

Na festiwalach łatwiej możemy nawiązać nowe kontakty. Nasi znajomi zapoznają nas ze swoimi znajomymi, a do podsłuchanej rozmowy o wrażeniach z koncertu włącza się ktoś, kto przypadkiem stoi obok. Tworzy się grupa, którą łączą podobne gusta muzyczne, pasje, styl życia, zainteresowania. Z takich przypadkowych spotkań na festiwalu, polu namiotowym lub w hostelu mogą wyniknąć trwałe przyjaźnie i szczere sympatie.

 

4. Spotkasz się ze znajomymi, którzy mieszkają w różnych częściach Polski i świata
 

Znajomi z różnych stron Polski czy świata mogą spotkać się właśnie na festiwalu. Jeśli podzielacie wszyscy gusta muzyczne, filmowe i wszelkie wydarzenia kulturalne, kilka festiwalowych dni może być doskonałą okazją do spotkania. Oprócz wspólnie spędzonego czasu na samej imprezie można wybrać się ze znajomymi na zwiedzanie miasta, zajrzeć do muzeum, wypić kawę w modnym miejscu lub zjeść wspólnie obiad w którymś z polecanych przez turystów lokali.
 

5.Zobaczysz filmy, których nie ma w kinach
 

Podczas festiwali filmowych mamy szansę zobaczyć produkcje, które nie pojawiają się na wielkim ekranie. Alternatywne produkcje i kino niezależne ma grono swoich wiernych fanów, których zdecydowanie bardziej interesują niszowe niż hollywoodzkie produkcje. Dotyczy to również spektakli, wystaw oraz innych wydarzeń kulturalnych, które możemy zobaczyć wyłącznie podczas festiwali.

 

6. Poszerzysz wiedzę na temat aktualności kulturalnych
 

W ramach festiwali mamy możliwość uczestniczenia w wielu wydarzeniach kulturalnych. Wyjazd na festiwal muzyczny może być urozmaicony ciekawymi wydarzeniami literackimi, spotkaniami z autorami czy spektaklem teatralnym w nowej przestrzeni. Na festiwalowych marketach możemy zapoznać się z najnowszymi wydawnictwami płytowymi, wziąć udział w panelach, warsztatach, dyskusjach z udziałem twórców z Polski i świata. Taka okazja nie zdarza się często.

 

7. Poznasz twórców, o których wcześniej nie słyszałeś
 

Festiwale to również szansa na odkrywanie nowych artystów, obrazów, dźwięków i atrakcji kulturalnych. Warto zatem skupić się nie tylko na wydarzeniach, na których szczególnie nam zależy, lecz także poznawać artystów, o których wiemy niewiele lub nic. Może się okazać, że podczas festiwalu dokonamy spektakularnego odkrycia dla nas samych i wzbogacimy się o nowe dźwięki lub obrazy. Oprócz zadowolenia z zobaczenia legendarnych artystów z festiwalu przywieziemy inspiracje na kolejny rok.

 

 

Festiwale, na które warto pojechać w czerwcu, lipcu lub sierpniu.

  • Gdańsk: Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych (lipiec) – teatr
  • Gdynia: Open’er Festival (czerwiec i lipiec) – muzyka
  • Jarocin: Jarocin Festiwal (lipiec) – muzyka
  • Katowice: Festiwal Nowa Muzyka (lipiec) – muzyka

OFF Festival (sierpień) – muzyka

  • Kazimierz Dolny i Janowiec nad Wisłą: Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi (lipiec i sierpień) – film i sztuka
  • Kołobrzeg: Sunrise Festival (lipiec) – muzyka
  • Kostrzyn nad Odrą: Przystanek Woodstock (sierpień) – muzyka
  • Kraków: Festiwal Miłosza (czerwiec) – literatura

Kraków Live Festival (sierpień) – muzyka

  • Lubiąż: Slot Art Festival (lipiec) – sztuka
  • Łódź: Transatlantyk Festival (lipiec) – film i muzyka
  • Mrągowo: Piknik Country&Folk (lipiec) – muzyka
  • Ostróda: Ostróda Reggae Festiwal (sierpień) – muzyka
  • Oświęcim: Life Festival Oświęcim (czerwiec) – muzyka
  • Płock: Festiwal Audioriver (lipiec) – muzyka
  • Poznań: Malta Festival (czerwiec) – teatr
  • Słupsk (Dolina Charlotty): Festiwal Legend Rocka (lipiec) – muzyka
  • Sopot: Sopot Film Festival (lipiec) – film

Festiwal Szekspirowski (lipiec i sierpień) – teatr 

  • Warszawa: Orange Warsaw Festival (czerwiec) – muzyka

Impact Festival (czerwiec) – muzyka

Warsaw Summer Jazz Days (lipiec) – muzyka

Festiwal Chopin i jego Europa (sierpień) – muzyka

  • Wrocław: Festiwal Nowe Horyzonty (sierpień) – film

 

Zaplanuj swoją festiwalową wyprawę z kalendarzem HRS. Źrodło: http://www.hrs.com/pl/blog/po-godzinach/festiwalowa-podroz-dookola-polski.html