News 11.12.2015

Nauka jazdy na nartach – to proste!

Obserwując narciarzy zjeżdżających ze stoku, można odnieść wrażenie, że poznali oni jakąś tajemną wiedzę niedostępną zwykłym zjadaczom chleba. A tak nie jest! Nauka jazdy na nartach nie jest wcale taka trudna, jak może się wydawać.

 

Ale zanim o samej nauce, pochylmy się nad tym, dlaczego w ogóle warto nauczyć się narciarstwa. Najprostszą odpowiedzią jest to, że jazda na nartach to niezastąpiony trening dla całego ciała. Zjeżdżając ze stoku, narciarz uruchamia praktycznie wszystkie grupy mięśni – najintensywniej pracują uda i pośladki. Utrzymywanie równowagi i balansowanie poprawia koordynację ruchową. Nie można też zapomnieć o walorach estetycznych. Góry są po prostu zdumiewające! Widoki, które narciarz może podziwiać w czasie zjazdu, biją na głowę te, które spotykamy choćby w drodze do pracy.

 

Najłatwiejszy pierwszy krok

Naukę jazdy na nartach dobrze jest zacząć od sprzętu. Panuje mylne przekonanie, że jazda na nartach jest droga. Rzeczywiście, profesjonalny sprzęt nie jest najtańszy, ale ten do jazdy amatorskiej to niewielki wydatek. Dlatego nie kupujmy od razu najdroższego kombinezonu i najlepszych nart. Najlepiej popytać wśród znajomych, może oni pożyczą nam lub odsprzedadzą swoje stare akcesoria. O odpowiedni sprzęt dobrze jest zapytać trenera, który podpowie, co będzie dla nas najlepsze. A skoro już mowa o trenerze, to nie ryzykujmy zdrowiem swoim i innych i nie wychodźmy bez przygotowania na stok. Trener to konieczność! On pokaże nam podstawy lepiej niż filmiki instruktażowe w internecie i skoryguje błędy.

 

Gdzie najlepiej zaczynać?

Naukę jazdy na nartach najlepiej zaczynać od razu w górach. Już nawet nie dlatego, ze miejskie wzniesienia im nie dorównują, ale dlatego, że uczenie się wśród pięknej, monumentalnej przyrody to niezapomniane przeżycie i wielka przyjemność. Nie jesteśmy ograniczeni tylko do polskich gór. Teraz łatwo i wygodnie możemy wyjechać do najpiękniejszych miejsc Europy – ciekawą ofertę przykładowo na narty we Francji możemy znaleźć na stronie Rainbow Tours. Zagraniczne kurorty polecamy również niedoświadczonym narciarzom ze względu na ich przygotowanie i wyposażenie. Tu doświadczeni narciarze mają swoje stoki i tam szaleją do woli, a początkujący spokojnie poznają technikę zjazdu pod okiem instruktora, żeby szybko dołączyć do pasjonatów białego szaleństwa.

 

Najważniejsza zasada – nie zniechęcaj się!

Trzeba podkreślić, że samo poznawanie techniki i nauka nie jest długotrwała i męcząca. Owszem, trzeba uzbroić się w odrobinę cierpliwości i samozaparcia, ale warto, bo zimowe wyprawy w góry bardzo szybko wchodzą w krew, a dla wielu stają się nawet sposobem na życie.