Nauka 30.07.2018

Najlepsze w kraju, dobre w skali europejskiej

Studia to kolejny i najważniejszy etap edukacji, który określa w dużym stopniu przyszłą ścieżkę zawodową. Dobry początek to istota budowania przyszłości, ale też i pokazanie rozlicznych możliwości. Wybór uczelni nie może być przypadkowy, wprost przeciwnie musi odpowiadać założeniom przyszłego studenta.

Uczelnia — nie każda taka sama

Prawdę powiedziawszy, uczelnie w naszym kraju potrafią zaskoczyć swoją różnorodnością i to nie tylko pod kątem kierunków kształcenia, ale także i odmiennym poziomem. Jeszcze kilka lat temu tylko niewielu studentów przykładało tak dużą uwagę do ogólnej opinii o wybranej uczelni, jednocześnie twierdząc, że w każdym miejscu można zdobyć potrzebne w danym zawodzie umiejętności. Kolejne lata weryfikowały dość istotnie ten błędny pogląd, pokazując, że zdobycie dyplomu nie zawsze oznacza dobrą pracę.

Pracodawcy częściej skłaniali się ku absolwentom, którzy ukończyli studia w Warszawie. Bynajmniej nie miało to nic wspólnego z jakimś przywiązaniem do stolicy, ale z rzeczywistym poziomem wykształcenia młodego pracownika. Istotnie uczelnie w Warszawie mogły pochwalić się bardzo wysokim poziomem kształcenia, który zdecydowanie przewyższał inne ośrodki edukacyjne w kraju.

Dlaczego ciągle uczelnie w Warszawie są najlepsze?

W kraju mamy kilka głównych ośrodków kształcenia wyższego, nie mniej to właśnie studia w Warszawie przynoszą najwięcej korzyści. Trzeba zauważyć, że większość z uczelni w stolicy zajmuje najwyższe miejsca w rankingach krajowych szkół wyższych, pozostawiając w tyle inne miejscowości.

Ostatnie wyniki badań światowych pokazują, że uczelnie warszawskie znajdują uznanie także poza granicami kraju i plasują się na wysokich miejscach w rankingach europejskich oraz światowych. Już ten fakt wskazuje, że studiowanie na jednej z tychże uczelni otwiera szerzej drzwi do powodzenia w przyszłości.

Światowy poziom kształcenia

Bezspornie studia w Warszawie dają wiele dodatkowych możliwości — nie tylko tych stricte edukacyjnych. To ośrodki współpracujące z instytutami krajowymi i zagranicznymi, a tym samym lepiej wyposażone i pokazujące innowacyjne zagadnienia. Plusem stolicy jest także sam fakt, że jest ona miejscem skupiającym w sobie wielonarodowość — to otwiera na nowe możliwości, ale też obfituje w specjalistów wysokiej klasy z całej Europy.

Nowoczesny styl prowadzenia zajęć, najwyższy poziom kształcenia oraz wdrażanie wielu projektów naukowych to plusy, które w bezpośredni sposób przekładają się na styl edukacji. Absolwenci warszawskich uczelni są pożądanymi specjalistami w firmach na całym świecie. To doskonale przygotowani specjaliści, którzy swoją wiedzą — nazwijmy ją „startową” - zdecydowanie przewyższają osoby, które zdecydowały się na edukację w innych ośrodkach.

Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że uczelnie w Warszawie to niemały prestiż, ale dla studenta tychże to duże wyzwanie. Tutaj nie ma miejsca na połowiczne rozwiązania, czy drogę na skróty. Pełna edukacja ma swoją nieprawdopodobną wartość — dyplom, który jest mile widziany w najlepszych firmach na całym świecie.

 

Artykuł przygotowany we współpracy z serwisem www.uczelnie.pl