Nauka 24.11.2014

JAK DOBRZE WYKORZYSTAĆ STUDIA?

Studia to czas nauki, tworzenia się naszego świadomego światopoglądu i sposobu patrzenia na świat.Można ukończyć studia przechodząc nieco obok nich, zaliczając kolejny szczebel edukacji  podobnie  jak szkołę podstawową czy liceum. Warto jednak zaangażować się bardziej w studenckie życie a przede wszystkim dołączyć do wybranego przez siebie studenckiego koła naukowego.

 

Zajęcia to nie wszystko
Można uczęszczać tylko na zajęcia. Ale czy nie warto uczyć się też od innych studentów zainteresowanych daną tematyką tak samo jak Ty?  Koło naukowe to nie tylko sposób na łatwiejsze przyswojenie wiedzy ale i wykorzystanie jej w praktyce. To dodatkowe zainteresowanie daną tematyką może także stanowić ważny atut w Twoim CV. Najważniejsi są jednak ludzie. W kole naukowym spotkasz ludzi podobnych Tobie. Podczas studiowania korzystaj z doświadczenie kolegów ze starszych roczników - po co wyważać otwarte drzwi? :)

Inny wymiar studiowania
Bardzo ważne jest by ze studiowania czerpać przyjemność. Dlaczego więc nie połączyć dobrego z pożytecznym? Lubisz podróżować? Wstąp do koła geograficznego  - ucz się i podróżuj z nimi. To niepowtarzalna okazja by w gronie nowo poznanych przyjaciół odkrywać świat, często z gitarą przy niejednym ognisku.  Jeśli wolisz ekonomię dołącz do koła ekonomicznego, organizuj konferencje i ucz się ekonomii w praktyce.


SKPG KRAKÓW PODAJ DALEJ

Fot. Zajęcia Studenckiego Koła Przewodników Górskich to znakomity sposób na naukę  i wspaniałą przygodę!


A może nauka za granicą?
Korzystajcie z możliwości jakie daje nam coraz bardziej otwarty i dostępny dla nas świat. Warto wyjechać na pewien czas na studia za granicę w ramach wymiany studenckiej. Odkryj inne spojrzenie na świat, innych ludzi i inną kulturę. W dzisiejszych czasach umiejętność nawiązywania kontaktów w międzynarodowym gronie, stanowi atut dla większości światowych pracodawców.  Nie bez znaczenia jest także praktyczne szkolenie języka obcego. Nigdzie nie nauczycie się tak języka jak w kraju jego pochodzenia! Odwagi i w drogę!

 

Nie tylko teoria!
Jeśli liczycie, ze samo posiadanie tytułu magistra gwarantuje Wam pracę, to się niestety bardzo grubo mylicie. Obecnie każdego roku uczelnie opuszczają tysiące magistrów różnych specjalizacji. Warto więc wyróżnić się na ich tle wiedzą i doświadczeniem. To te dwa elementy są waszymi najważniejszymi kartami w talii atutów. Staże i praktyki to najlepszy sposób na zdobycie doświadczenia. Wybierzcie te, które przybliżają Was do pracy Waszych marzeń.  Jeśli interesuje Was konkretna posada w konkretnej firmie, zacznijcie praktykować w niej. Być może dane Wam będzie rozpocząć karierę jeszcze na studiach!

Przydatne umiejętności
Pracujcie przez całe studia nie tylko nad wiedzą ale i innymi umiejętnościami, które z pewnością Wam się w życiu przydadzą. Autoprezentacja, poprawna dykcja, kultura osobista czy umiejętności interpersonalne to bardzo ważne czynniki, które wpłyną na Was sukces. Nie nauczycie się jednak tego na wykładach.
 

O autorze:

Marcin Nawrocki
Redaktor Naczelny
marcin.nawrocki@podajdajej.info.pl

Podróżnik,dziennikarz,organizator projektów i eventów.